Jan z Kolna Odkrywcą Ameryki.jpg

Jan z Kolna Odkrywcą Ameryki.jpg
Rozmiar 66 KB
Jan z Kolna Odkrywcą Ameryki!

Pierwsze zapisy historyczne o żeglarzu Janie z Kolna (1435-1484) odnajdujemy w geograficznych zapisach z drugie połowy XVI wieku.

Francuz de Gellaforest (1570) podał polska narodowość Jana z Kolna. Przed nim o Janie z Kolna pisali Wytfiel (1597 folio 188), Pontanus w Rerum Danicarum Historia (1671 s.335), Horn Ulissea, Lugduni (1671 s.335). W łacińskich manuskryptach imię Jana z Kolna przybierają formy jak Sclove, Skolnus, Sclvus Sciolvus, Kolno. W literatury anglosaskiej występuje we wersji imienia, jako John Szkolny.

Jan z Kolna będąc na usługach króla Danii, Krystyna I, w 1476 roku wypływa z Kopenhagi płynąc na północny zachód dociera do Labradoru. Dociera również do brzegów dzisiejszego stanu Delaware. W drodze powrotnej umiera. Jego przedwczesna śmierć stała się niechybnie głównym powodem, że prędko zapomniano o jego odkryciu. Jan z Kolna wyprzedził jednak Kolumba o kilkanaście lat w odkryciu Ameryki.

Nie zachowały się żródła historyczne, ale a dużym prawdopodobieństwem można założyć tezę, że odkrycie Jana z Kolna było przyczynkiem dla wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika (1473-1543) do badań nad wstrzymaniem obrotu słońca i ruszenia w obrót ziemię. Prace i badania Kopernika dały podwaliny pod nowoczesna nawigacje.

Dziś naukowcy toczą spory o to czy Jan z Kolna był Szwedem, Duńczykiem czy też Portugalczykiem. Jan z Kolan według zachowanych żródeł historycznych ukończył Uniwersytet w Krakowie nazwanym dziś Jagiellońskim.

**********************************************************************
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • przemytnik.keep.pl